Araba İçin Kullanılan Temizlik Ürünleri

Her yerde kapalı otopark bulma imkanı olmadığı için araçlar çoğunlukla dışarıda ve dolayısıyla tüm kirleticilere maruz kalıyor. Her ne kadar özen gösterilirse gösterilsin bir süre sonra aracın içi ve dışında tozlanma, kirlenme ve lekelenme gibi sorunlar elbette ki görülüyor. Özellikle de çocuklu aileler için son derece sık rastlanan aracın kısa sürede kirlenmesi ile aracı sürekli yıkatmaya götürmek zorunda kalmadan da halledilebiliyor.

Aracı yıkamaya götürmek hem masraf hem de zaman kaybı olacağı için aracınızda taşıyabileceğiniz otomobil temizlik malzemeleri ile kendiniz de halledebilirsiniz. Hele ki araç içinde sigara içiliyor, yiyecek içecek tüketiliyor, eşya taşınıyorsa bunların hepsi ekstra toz ve kir birikimine yol açıyor. Kısa aralıklarla yapacağınız yüzeysel bir temizlik hem sağlık açısından faydalı olacak hem de koltukların, paspasların yıpranmasını önleyecek.

Araba temizliği hakkında dikkat etmeniz gereken hususların en başındaysa evde kullandığınız temizlik malzemelerini kullanmamanız gelmelidir. Çünkü ev temizlik malzemeleri genellikle ahşap, mermer, fayans gibi yüzeylerde kullanılmak üzere üretilir ki bu araç içine zarar verebilir. Aynı zamanda keskin kokulu olan bu ürünler aracın kısıtlı havalandırmasından dolayı araçtakilerin çok uzun süre solumasına neden olarak zarar verebilir.

Araç temizlik ürünlerini hemen her yerde özellikle yapı marketlerin otomobil kısmında bulabilirsiniz. En fazla kullanılan temizlik ürünlerinin başında aracı yıkamak ve yıkarken boyasına zarar vermeyecek oto şampuanı geliyor. Kaportayı silmek için gerekli olan yıkama süngeri (otomobil bölümünden almak yine boyaya zarar vermemesi, çizik oluşturmaması açısından çok önemli), camlar için cam silme bezi. Pırıl pırıl ve kolay temizlenebilen jantlar için oto yıkamacılarının da çok fazla kullandığı sprey jant temizleyici, araç içi plastik aksamlar için yıpranmasını önleyecek besleyici özellikle temizleyici jel tercih ediliyor. Lastiklerin de pırıl pırıl olmasını sağlamak için de Meguiars markasının ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Araba temizliğinde kullanılan bezlerin mikrofiber olmasına dikkat etmek daha faydalı olduğu gibi şampuanın da cilalı olmasını tercih etmek gerekiyor. Aynı zamanda bu temizlik ürünlerini seçerken koltukların deri ya da kumaş olması da önemli bir ayrım oluyor. Araç içini temizlerken yıpratmamak için özellikle deri temizleyicilerinden almak gerekiyor.

Yorum Ekle