ARAÇ PERİYODİK BAKIMI

Otomobiller fosil yakıtlar tüketen ve motorlarının içerisinde rutin olarak değişimi gereken akışkanlar bulunan makinelerdir. Ve tüm makineler gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Motor, içerisinde sürekli yanma gerçekleşen bir mekanizma olduğundan, hareketli parçaları yağlayan mineral veya sentetik yağların zaman içerisinde basın, sıcaklık ve motor içi aşınmaya bağlı partiküllerin yağa karışması nedeniyle işlevsiz hale gelmesi söz konusudur ki, pek çok motorun içerisindeki yağ zamanla azalır ve yağsız kalan motorun onarılamaz biçimde arızalanması söz konusu olabilir. Aynı şekilde işlevsiz yağ ile kullanılmaya devam eden araçların da motorlarında ciddi arızalar meydana gelecektir. Bu nedenle, tüm araçların üreticileri tarafından önerilen periyodik bakım periyotları söz konusudur. Araçların tavsiye edilen aralıklarında motor akışkanları ve filtrelerinin değişmesi işlemine periyodik bakım denmektedir.

Tabii her aracın periyodik bakım süreçleri farklı olmakla birlikte, bazı periyotlarda sadece sarf ürünleri değil, motor parçalarının da değiştirilmesi gerekir. Örneğin, triger sistemine sahip araçların en çok 100bin kilometrede bir tirger kayışı değişimi gerekir ki, devirdaim pompası gibi unsurların da bu periyotta değişmesi gerekebilir. Aynı şekilde bazı bakım aralıklarında V kayışları değiştirilir ve gergiler kontrol edilir. Tabii periyodik bakım daha sık bir aralığı ifade eder ki, maliyetleri de ağır bakımlardan daha düşüktür.

Periyodik Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Elbette pek çok aracın periyodik bakımı uzmanlarca yapılmalıdır. Yağın değiştirilmesi, filtrelerin sökülüp yerlerine doğru biçimde yenilerinin takılması işlemi uzmanlık gerektiren uygulamalardır ve mümkün olduğunca servis ortamında yapılmalarında fayda vardır. Tabii bu noktada bakımda kullanılacak malzemeyi kendiniz tedarik edebilirsiniz. Servis şartlarında satılan fiyatlara göre çok daha avantajlı seviyelerde sunulan bakım setleri sitemizde satılmakta olup, araç ve modele göre farklı ürünleri satın alabilirsiniz.

Kış aylarına girerken araçlarınızın periyodik bakımlarını kilometre bakımından vakti gelmemiş olsa dahi yapmanızda fayda vardır. Periyodik bakım ihtiyacı tam olarak tespit edilemeyen bir süreçtir ve her zaman ilgili kilometre değerinde ortaya çıkmaz. Aracın yaşı ve kullanım tipine göre daha kısa aralıklarda bakım yapılması gerekebilir. Bu nedenle, aracınızın bakımını mümkün olduğunca kısa aralıklarda yapmanızda fayda vardır. Küçük maliyetlerle motorunuzun çok daha uzun süre mükemmel çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Ekle