Gece Yolculuğunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kullanmak başlı başına dikkat edilmesi gereken bir hususken, şartlar bir de karanlık ile birleşince dikkat etme gereksinimi daha da yükseliyor. Gündüz gözüyle görebileceğimiz bazı faktörleri, gece karanlığında görmemiz daha da zorlaşabiliyor. Geceleri gündüze nazaran algı seviyesinde de düşüş yaşandığı için, aniden bir sokak arasından fırlayan yaya, hayvan veya bir araç gibi beklenmedik durumlara önlem almak ve anında tepki vermek zorlaşabiliyor. Görüş mesafesi ile birlikte düşen algı seviyesinde bedenen günün yorgunluğu yaşıyor olmak da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür.

Özellikle saat 5 gibi havanın karardığı kış aylarında, işten eve kendi özel aracınızla gidiyor olmanız bile gece yolculuğu kategorisine girebilecek kısa seyahatlerdendir. Çalışan herkesin deyim yerindeyse evine hücum ettiği saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, aracı siz kullanmıyor olsanız dahi size yorgunluk katacaktır. Bir de aracı kullanan kişinin gözlerinin far baskısı altında kaldığını düşünün. Şoför kadar olmasa da, o an yola bakmaktan başka bir alternatifi olmayan yolcular dahi bu far etkisinden nasibini fazlasıyla alır.

İster gece, ister gündüz olsun yorgun ve uykusuz bir durumda araç kullanmamanız gerektiğinden bahsetmeme gerek olmadığı kanısındayım. Zira bu kural, daha ilkokul ve ortaokullarda verilen trafik derslerinde beyinlere empoze edilmeye başlanıyor.

Gündüze oranla gece görüş kabiliyetiniz daha da düştüğünden cam ve aynalarınızın puslu bir görüntü oluşturmaması adına temiz olmasına özen göstermelisiniz. Yine gündüzle karşılaştırdığımızda, gece insan algısı ile birlikte reflekslerde de azalma görüldüğünden, araçları gündüz gözüyle takip ettiğiniz mesafede takip etmemelisiniz. Hava kararmış olmaya başladığından itibaren, diğer araçlarla takip mesafesini biraz daha arttırmalısınız.

Gece yolculuklarında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta farlarınızdır. Havanın kararmaya başladığı anda hem kendi can güvenliğiniz, hem de diğer şoför ve yolcuların can güvenliği için farlarınızın yanıp yanmadığını mutlak suretle kontrol etmelisiniz. Şayet yoğun sis, tipi gibi olumsuz hava şartları altında araç kullanmıyorsanız boş yere sis farlarınızı yakmamalısınız. Kaldı ki ehliyet sahibi olan biri olarak, bunun cezai maiyeti olduğunun bilincinde olduğunuzu umuyorum. Zaten yoğun trafik sebebiyle yüzlerce araba farıyla yüzleşmek zorunda kalan şoförlerin gözleri, bir de neredeyse havada tek bir bulutun dahi olmadığı bir akşamda sis farına maruz kaldığında, gözlerdeki yorgunluk katsayısı ikiye çıkıyor.

Eğer sık sık gece yolculuğu yapmak zorundaysanız veya zaten mesleğiniz gece şoförlüğüyse ve yoğun bir göz yorgunluğundan şikayet ediyorsanız, gözünüzü ultraviyole ışınlara fazlasıyla maruz bırakıyorsunuz demektir. Tıpkı güneşli bir günde gözlerimiz güneş ışığından fazlasıyla nasibini alıyor ve güneş gözlüğü takmak zorunluluğu hissediyorsak, gece yolculukları için üretilmiş özel şoför gözlüklerini de göz sağlığınız için tercih edebilirsiniz.

Yorum Ekle