Kar Zinciri Takarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolu dolu kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde, kar lastiği olmayan araç sürücülerinin en büyük sorunlarından bir tanesi kar zinciri takmaktır. Karlı kış günlerinde lastik zinciri takmanın eskisi kadar zor olduğu düşüncesinde olan sürücüler, ya risk alıp önlem almadan trafiğe çıkıyor, ya da toplu taşıma araçlarına yöneliyor. Kar zinciri takmanın sürücüler tarafından pratik bulunmadığını gören üreticiler harekete geçti ve daha pratik çözümler sunmaya başladı.

Son model pratik kar zincirlerinin, alışılagelmiş diğer kar zincirlerine göre çok sayıda avantajı var. Örneğin, eski tip kar zinciri alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta; lastiğin ebatları olacaktır. Fakat pratik kar zincirinde böyle bir derdiniz yok, çünkü bu zincirler her ebatta ve her marka lastikle uyum sağlıyor. Ayrıca eski tip kar zincirlerinin, pratik kar zincirlerine göre lastiğe zarar verme oranı daha fazladır. Bu yüzden bu kar zincirleri, lastiğe takılmadan önce uygun hava şartlarının oluştuğuna ve kar derinliğinin lastik zinciri takmaya elverişli olup olmadığına bakılmalıdır.

Lastiklerde kar zinciri takılıyken dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise virajlardır. Eski tip kar zincirlerinde viraja hızlı girilmesi durumunda, zincir lastiğin tek bir tarafında toplanır ve lastiğin gücüne karşı dayanıksız kalarak kopar. Bu sebeple lastiklerinizde zincir takılıyken, virajlara hızlı girmekten kaçınmalısınız.

Eski tip kar zincirlerinin dezavantajlarından bir tanesi de bollaşma problemidir. Bu tip kar zincirleri ile yol aldığınızda zamanla zincirler lastikten bollaşır ve tehlike yaratır. Bu yüzden lastik zincirleri bol bol kontrol edilmeli ve bollaşan zincirler tekrar orta gergin hale getirilmelidir. Pratik kar zincirlerinde böyle bir problem görülmemiştir.

Yorum Ekle