Kör Noktalardan Kurtulun: Geri Görüş Kameraları

Çoğu kişi için otomobil sürmenin en zor ve görece tehlikeli kısmı geri geri gitmek. Mükemmel bir şekilde ayarlanmış olsalar da aynalar kör noktaları tamamen yok edemez. Bu kör noktalar park manevralarında küçük kazalara sebep olur. Bu sebeple yeni otomobillerin çoğunda geri görüş kameraları standart olarak sunuluyor. Otomobilinizde böyle bir donanım yoksa siz de sonradan ekletebilirsiniz. Geri görüş kameraları hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Önce ekran 

Ekran olmadan geri görüş kamerası doğal olarak işlevsiz olacaktır. Kimi geri görüş kameraları kendi ekranıyla satılırken, bazı sistemler için ayrıca bir monitör almanız gerekecek. Eğer ekransız bir sistem alacaksanız bu konuda üç seçeneğiniz var:

Standart ekran: Eğer otomobiliniz fabrikadan ekranlı bir multimedya sistemiyle çıktıysa, kimi markalar bu sistemlerle entegre çalışabilen kameralar üretiyor. Üstelik bu tip kameralar otomobilinizin tasarımına da uygun üretildiklerinden rahatlıkla gizlenebiliyorlar.

Ekranlı multimedya sistemleri: Otomobilinizin standardında ekranlı bir sistem yoksa ekranı ayrıca almanız gerekecek. Piyasada satılan ve normal bir teyp boyutlarında ancak içersinden ekran çıkan ünitelerden alabilirsiniz, ya da konsolunuzda yer varsa iki teyp boyundaki (double-DIN) ekranlı üniteleri tercih edebilirsiniz. Alacağınız ürünün geri görüş kameralarını destekleyip desteklemediğine mutlaka dikkat edin.

Ekranlı aynalar ya da konsol üzerine takılan monitörler: Eğer otomobilinizin konsolunda ekranı gömülü bir şekilde takacak yer yoksa, içersinde küçük bir LCD monitör barındıran dikiz aynalarından alabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz de konsolun üzerine monte edilebilen monitörler. Ayrıca kimi navigasyon cihazları geri görüş kameralarını desteklemekte, böyle bir seçim de yapabilirsiniz.

Kamerayı nasıl seçeceksiniz?

Tüm geri görüş kameralarının değişmeyen iki özelliği küçük olmaları ve her türlü hava şartına dayanıklı olmaları. Fakat bu ikisi dışında diğer özellikleri farklılık gösteriyor.

Sensör: Geri görüş kameraları CCD ya da CMOS sensörler kullanır. CCD, sinyali analog bir şekilde, CMOS ise dijital bir şekilde görüntüye çevirir. CMOS sensörler daha az güce ihtiyaç duyar ve karanlık ortamlarda performansları daha iyidir; CCD sensörler ise değişen ışık koşullarında daha iyi performans sergilerler.

– Park çizgileri: Park çizgileri manevra sırasında etraftaki objeler ya da diğer otomobillerle aranızdaki mesafeyi anlamanıza yardımcı olurlar ve dar alanlarda çok işinize yararlar. Park çizgileri bazı kameralarda olmayabilir, bazılarında ise kapatılabilir bir özellik olarak bulunur. Kameranız için satın aldığınız monitör park çizgilerine sahipse, montaj esnasında kameranın yardımcı çizgilerini kapattırmak iyi bir fikir olabilir.

– Ayna efekti: Tıpkı normal dikiz aynasında olduğu gibi, geri görüş kameraları da gördükleri görüntüyü ters çevirerek ekrana yansıtırlar. Bazı kameralarda bu özellik kapatılabilmektedir.

– Görüş açısı: Genellikle tüm geri görüş kameraları yeterli görüş açısına sahiptir; hatta kimi modeller 190 derece gibi oldukça geniş açılara sahip. Görüş açısı ne kadar genişse, bir bakışta o kadar çok şey göreceksiniz. Dolayısıyla geniş açılı bir kamera almanızda fayda var. 

– Düşük ışık performansı: Bazı ürünlerin üzerinde “minimum Lux değeri” diye bir ifade görebilirsiniz. Özetle, dolunay olan bir gecenin Lux değeri 0.1 iken, güneşli bir günün Lux değeri 10,000’dir. Kameranızın Lux değeri ne kadar düşükse, gece performansı o kadar iyi olacaktır.

– Montaj: Geri görüş kameraları plakalığa ya da plaka aydınlatma bölmesine monte edilebilirken, kimileri ayarlı bir brakete sahiptir ve farklı pozisyonlarda farklı noktalara monte edilebilirler. Satın almadan önce hangi tip kameranın otomobilinize daha uygun olacağına karar vermelisiniz.

Sonuç olarak, geri görüş kameraları manevralarda ve paralel park ederken çok işinize yarayacak. Ancak unutmayın ki tıpkı emniyet kemeri ya da hava yastıkları gibi, geri görüş kameraları da sadece tamamlayıcı birer güvenlik unsurudur; dolayısıyla otomobil kullanırken hiçbir zaman tedbiri elden bırakmayın!

Yorum Ekle