OTO ANTİFRİZ

ANTİFRİZ NEDİR/NE İŞE YARAR ?

Antifriz otomobillerde Motoru soğutmak için konulan sıvıya verilen isimdir. Antifriz su ile karıştırılarak suyun donma noktasını aşağılara çekmektedir. Özellikle ülkemizin birçok yeri kış aylarında 0 derecenin altını gördüğünden dolayı Radyatörde bulunan Devir daim yapan suyun donmaması için kesinlikle bu suya antifriz katılmalıdır. Çünkü Su bilindiği üzere 0 derecede donar. Eğer Su donmuş ise Devir daim yapamayacağı için motoru soğutamaz ve motor kısa zamanda hararet yapar ve motorun yanmasına dahi sebep olur. Antifriz’e kimyada  Etilen glikol ismi veriliyor olup (HO CH2CH2OH) ile gösterilir.

ANTİFRİZ ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

-Antifriz bir alkol türevidir.
-Antifrizlerin çeşidine ve kalitesine göre donma noktaları -50-60 dereceye kadar düşebilmektedir.
-Antifrizler farklı renklerde olabilmektedirler (kırmızı, mavi, yeşil gibi renkler en yaygın olan antifriz renkleridir.)

ANTİFRİZ’İN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR? 

Antifrizin faydası çok olmasına karşın zararı olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.
Antiriz suyun donmasını önleyerek motorun hararet yapmasını ve motorun zarar görmesini önler.
Antifriz suya nazaran dolaşım yaptığı aletlerin zarar görmesini, kireçlenmesini vb. gibi durumları önler.

MOTOR SUYUNA NE KADAR ANTİFRİZ KATILMALI ?

Motor suyuna yani radyatörde bulunan sıvıya katılacak Antifriz miktarı aracın kullanıldığı bölgenin iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; ülkemizde deniz kenarında bulunan illerde %30 oranında antifriz katılırken özellikle doğu illerimizde ve kışın çetin geçtiği illerde bu oran %50 ve üzerine çıkarılmaktadır.

 

Yorum Ekle