OTO KAR ÇORABI

Ülkemizde coğrafi konum sebebiyle dört mevsimi de yaşıyoruz. Dolayısıyla kış mevsimlerinde yağmuru da karı da bolca görebiliyoruz. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde yoğun kar yağışı varken diğer bölgelerimizde ya hiç kar yağmaz ya da çok az yağar. Örneğin, İstanbul gibi yerlerde yoğun kar yağışı değil daha çok yağmur yağışı vardır. Dolayısıyla tüm kış boyunca kar lastiği takmak neredeyse herkes için istenilmeyen bir şeydir. Bu yüzden vatandaşlar genelde kış lastiklerini yalnızca buz ve kar için takma ihtiyacı duyuyor. İşte kar çorabı tam da bu ihtiyaca yönelik olarak çıkmıştır

Çoğumuz, daha doğrusu çoğu otomobil kullanıcısı kış aylarının gelmesiyle birlikte diğer ihtiyaçları düşündüğü gibi otomobillerinin karda sürüş için olan ihtiyaçlarını da düşünmeye başlıyor. Haliyle karlı buzlu yollar için kullanılacak olan kış lastikleri yavaş yavaş saklanıldığı yerlerden çıkarılıyor ya da yenileri ne zaman alınsa diye düşünülüyor. Tabii bir de bunları ne zaman taktırsak diye düşünmeye başlıyor herkes. Hatta bazen de kış erken bastırabiliyor ve çoğumuz hazırlıksız yakalanıyoruz.
Kar çorabının üretiminde, kış aylarında kar lastiği takmak istemeyen vatandaşlarımızın yalnızca karlı ve buzlu zamanlarda bu çorabı takarak rahat etmesi amaçlanmıştır. Çünkü bahsettiğimiz gibi hazırlıksız yakalandığımız zamanda her zaman yanımızda kış lastiği bulunamazken kar çorabı rahatlıkla taşınarak ve bir o kadar pratik takılarak hayatımızı kurtarıyor. Böylece kar çorabıyla birlikte kış aylarında birçoğumuzun araç kullanımı kolaylaştırılmıştır.

Otomobillerde kullanımı yaygınlaşan ve araçların kış aylarında, karlı buzlu zeminlerde rahat yol tutuşu veya aşılamayacak bir yolda kalma durumları gibi nedenlerden dolayı kullanılan bir üründür. Oto kar çorabı benzer kumaş malzemelerden veya özel dikim yöntemiyle dikilmiş kumaş malzemelerden üretilen ve farklı lastik ebatlarına bağlı olarak, değiş boyutlarda üretilen ürünlerdir. Oto kar çorapları fiyat olarak da üretici firmanın üretmiş olduğu ürünün kalitesine bağlı olarak veya satan firmanın üzerine eklemiş olduğu kar oranına göre değişiklik gösterebilmektedir. Oto kar çorabı kullanım bakımından, hem pratik bir kullanıma sahip olmasından ve hem de fiyat olarak çok maliyetli olmamasından dolayı tercih edilmektedir. Oto kar çorabının bir başka tercih edilme sebebi ise araçla birlikte sürekli taşıyabileceğiniz ve bagajınızda gereksiz fazla yer işgal etmeyecek bir ürün olmasıdır.

Yorum Ekle