Oto hoparlör görsel arabamsekil.com

Oto Ses Sistemleri İnceleme

Oto ses sistemine başlamadan önce bu işe ne kadar bir bütçe ayırmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bu iş meşakkatli olduğu gibi yüksek performanslı ses sistemine sahip olmak istiyorsanız pahalıda olabilir.

Ses sistemi montajı da çok önemlidir, aracınızın kesilip biçilmeden yapılmasını istiyorsanız uzman teknisyenlere yaptırmanız gerekir.

 

Şimdi gelelim bu iş için nelerin gerektiğine. Öncelikle kaliteli bir teybe sahip olmalısınız, çünkü diğer elemanları ne kadar pahalı ve kaliteli alırsanız alın teybinizin sesi kaliteli değilse istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Daha sonra teybinizin amfi çıkışının olması gerekir, ileriye dönük bakarsanız illaki ses sisteminizi kuvvetlendirmek isteyeceksiniz ve bunun için ekstra amfi çıkışı olmasına dikkat etmelisiniz.

Amfiler birden yükselmeye başladığı için gücünü aküden aldığı için akünüz çok çabuk tükenebilir, bu nedenle bir kapasitör alıp akünüzün işini hafifletmelisiniz.

Sıra geldi hoparlör seçimlerine. Ses sisteminde karmaşık olan aslında bu iştir, çünkü her hoparlör her sesi ayni iletmektedir. Aracınızda hangi tür müzikleri daha ağırlıklı dinliyorsanız hoparlör seçiminizi de buna göre yapmalısınız.

Bass ağırlıklı müzik dinliyorsanız woofer ve subwoofer’lar almalısınız. Woofer ve suwoofer’lar müziğin içindeki alt bass sesleri verirler.

Bunlara ek olarak tweeter de almalısınız, tweeter’ler müzikteki duyamadığınız tiz seslerini verirler.

Dediğimiz gibi bu iş maliyetli, eğer kaliteli müzik dinlemek istiyorsanız sisteminize crossover ilave etmelisiniz. Crossover’lar amfiden çıkan frekansları düzenleyerek her hoparlöre gerektiği kadar iletmektedir.

Eğer daha uygun bir sistemi istiyorsanız normal bildiğimiz kolonlardan alabilirsiniz, buna coax hoparlör denir. Bunlar çeşitli boyutlarda olmaktadır; 2,3 ve 4 yollu olurlar. Örneğin 3 yollu coax hoparlör kurmak isterseniz; basslar için geniş ünite, orta sesler için bir ünite ve tiz sesler için daha küçük bir ünite ve bunlar tek bir yapıda bağlılardır.

 

Daha verimli ve kaliteli bir ses sistemi için aracınıza izolasyon yaptırmanızı tavsiye edebiliriz.

 

Sitemizi ziyaret edip ses sisteminiz için gereken elemanları bulabilirsiniz ve kaliteli ürünlerimizi daha yakından inceleyip siparişinizi verebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz ve dilerseniz uzman teknisyenlerimiz ses sisteminizi aracınıza itinayla monte edebilmektedir.

Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Yorum Ekle