Soğuk Havalarda Aracınızı Kolay Çalıştırmak için Bunlara Dikkat !!

KIŞ BAKIMLARI İHMAL EDİLMEMELİ

Kış mevsiminde havaların dondurucu derecede soğuk olması, aracının çalışma şartlarını diğer mevsimlere daha da güçleştirir. Bu yüzden sürücülerden araçlarının kış bakımını ihmal etmemeleri gerekir. Araç bakımlarının yanı sıra araçların motor soğutma suyu içine eksi 40 dereceye kadar soğuktan koruma özelliği bulunan antifriz konulmalı, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Kışın akışkanlığı yüksek olan tam sentetik yağ kullanılmalıdır. Ayrıca, akülerde ki asit oranı ile balatalar, silecekler, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek kış mevsimine uygun hale getirilmelidir.

DONMUŞ ARACI İTİP VURDURMA YÖNTEMİYLE ÇALIŞTIRMAYIN

Kışın donan aracı çalıştırmak için takviye kablolarının kullanılması ve itip ”vurdurarak” çalıştırma yöntemleri ile rölantideki araca gaz verilmesinin de araca ciddi zararlar verdiğini vurgulan Makine Mühendisi Umut Barış Balıklaya, sürücülerin alması gereken diğer önemli tedbirleri ise şöyle sıraladı:

*Araçlar soğuk ve kötü hava şartlarında zor çalışmamasının veya hiç çalışmamasının önüne bazı tedbirleri alarak geçebiliriz. Motorun zor ilk hareket, bozuk rölanti ve avans ayarı, stop etme, düşük güç gibi sürüş problemleri varsa, iyi bir serviste mutlaka ayarlattırılmalıdır.

*Yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek için, depoya ayda bir kez bir şişe buz önleyici katık eklenmesi gerekir.

*Aracın yakıt deposu yarıdan fazla dolu tutulmalıdır. Dolu tutulan yakıt deposu, borulardaki donmayı önleyecektir

*Motorun yağı ve yağ filtresi araç standart kataloğunda belirtilen sürelerde (genellikle her 5 bin-10 bin kilometrede bir) değiştirilmelidir.

*Soğutma sisteminin, periyodik aralıklarla kontrolü yapılmalı özellikle termostatın çalışıp çalışmadığı, kayışların, kelepçelerin ve hortumların sıkılık durumlarının bakım ve kontrol edilmesi gerekir.

*Aküleri kışın oldukça zor bir görevin beklemektedir. Soğuk motoru çevirmek için çok daha fazla enerji gerektiği için en kısa zamanda aküler kontrol ettirilmelidir. Zayıfsa şarj ettirilmeli veya eski ise değiştirilmelidir. Pratik bakım olarak, kutupları ve kablo başlarını tel fırça ile fırçalanmalı, tüm yüzeyleri temizlenip, bağlantıları sıkılmalıdır. Akünün içerisindeki sıvı seviyesini kontrol edilmeli, eksikse saf su eklenmelidir.

*Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için yüzde 33 ila yüzde 50 arasında antifriz kullanımı şarttır. Araç üreticisinin tavsiyesine göre yılda en az bir kere olmak şartıyla özelliklede soğuk kış günleri öncesinde mutlaka antifriz konulmalıdır.

Yorum Ekle