Yaz Lastiği Ne Zaman Takılmalı

Her ne kadar bu durum hava sıcaklarına ve coğrafi bölgeye / bölgelere göre değişiklik gösterse de yazımıza yasal mevzuat açısından giriş yaparak başlayalım;

 

Öncelikle konuya ters açıdan yaklaşalım ve zorunlu kış lastiği ne zaman çıkartılır sorusu ile başlayalım? Yeni getirilen zorunlu kış lastiği uygulamasının bitiş tarihi 01 Nisan tarihi. Bu tarihe kadar kış lastiği kullanmamak cezai şartı beraberinde getirir.

 

01 Nisan tarihinden sonra ise kış lastiğinizi çıkartabilir ve yaz lastiği ya da 4 mevsim lastik kullanımına geçebilirsiniz. Yani yasal mevzut 01 Nisan tarihine kadar olan sürede kış lastiği uygulamasını zorunlu tutarken, 01 Nisan sonrası süreci ise sürücülere bırakıyor.

 

Peki En Uygun Zaman Nedir?

Türkiye’nin coğrafi yapısı ve 4 mevsimsel iklimi 1 yılda yaşaması sebebiyle iklim, şehirlere göre değişiklik gösterebilmekte. Örneğin doğu illerinde her ne kadar 01 Nisan tarihi gelse bile iklim koşulları henüz tam anlamıyla düzelmemiş olabilir. Bu da sürüş güvenliğini ön plana çıkaran önemli bir madde olarak karşımıza çıkmakta. Bu açıdan bakarak 01 Nisan tarihi sonrası en uygun kararı coğrafi koşullara göre belirlemekte yarar var.

Yorum Ekle